Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга.
Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.
Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров.
"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков.
По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен
Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.
Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила
Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к
„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.
Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.
Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.
Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "
На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.
Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро.
Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му.
Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро.
"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.
Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън.
Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма.
Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър.
Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л
Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.
Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод 111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.
Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.
От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ
Популярните изпълнители Тони Димитрова и братя Аргирови изнесоха концерт в Свищов за празниците на града „Свищовски лозници“. На сцената на централния площад „Алеко“ те изпяха едни от най-популярните си песни пред свищовската публика.
Преди тях на сцената излязоха танцьорите и оркестрантите от Детско-юношески танцов ансамбъл "Дунавска младост", заедно с възпитаници на вокалния педагог Корнелия Чекелева от класа по народно пеене и изпълнители от Школа за поп и рок изпълнители „Клуб Естрада“ на Антоанета Георгиева, които допринесоха за празничната атмосфера.
Тази вечер кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев официално откри традиционните празници на града. Той изказа удовлетвореността си от развиването на празниците „Свищовски лозници“ и поддържането на традицията, която събира свищовлии всяка година на едно място.
На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа.
През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод.
Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат.
„Проектът е много важен за нас, защото е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз
Състави и изпълнители от Велико Търново и Горна Оряховица изнесоха четиричасов рок концерт. Той се проведе в Летния театър в старопрестолния град и беше част от няколкодневната програма за честванията по случай 116 години от обявяването на Независимостта на България.
Събитието бе озаглавено „Рок през есента“. В него участие взе Симеон Славев, финалист от телевизионния формат „Гласът на България“, носител на първа награда на журито на тазгодишния песенен конкурс „Бургас и морето“ и на най-новото отличие на Горна Оряховица (приз-диамант) . След това на сцената излязоха членовете на най-младата търновска рок група Error 404, последвани от „Свежи таралежи“, The Drivers и Roundabout. Прозвучаха много световни хитове на Deep Purple, Whitesnake, Bon Jovi, Kansas, AC/DC и авторски песни, някои от които търновската публика чу за първи път